Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 367 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

VI Festiwal Poezji Słowiańskiej 2013

 

Organizowany już po raz szósty przez Aleksandra Nawrockiego i Redakcję  POEZJI dzisiaj Festiwal Poezji Słowiańskiej miał niebywale duży zasięg. Uroczyste świętowanie rozpoczęto 11 listopada w warszawskim Klubie Księgarza Międzynarodowym koncertem poetycko-muzycznym przy samowarze, a inaugurację w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, przy gospodarskiej współpracy dyrektora, Jarosława Klejnockiego, poety i pisarza. Zaprezentowano cztery antologie /wydane przez Wydawnictwo IBiS poezji białoruskiej Wiatr od Niemna w przekładzie na język polski, poezji polskiej w przekładzie na język białoruski,  EntZEITlichtantologię poezji europejskiej  w językach oryginału i po niemiecku, w opracowaniu Stefana Zajonza/ oraz Niosący słowa – antologię poezji współczesnej w opracowaniu Fredericka Rossakovsky`ego-Lloyd, wydaną w Anglii. Obecny na uroczystości Eduard Shwaiko, dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie, wręczył Mirze Łukszy i Aleksandrowi Nawrockiemu Dyplomy uznania za wkład w utrwalaniu białorusko- polskich związków kulturalnych.

Dariuszowi Bereskiemu za działalność za granicą organizacja polonijna „Głos Polskiej Kultury", której przewodniczy  Piotr Kasjas, nadała prestiżowe wyróżnienie - tytuł „Człowieka Zasłużonego Kulturze Polskiej” i przyznała statuetkę „Złote skrzydła” – dyplom oraz statuetkę w imieniu organizacji wręczył Aleksander Nawrocki.

 Gośćmi honorowymi Festiwalu byli poeci białoruscy. Dalszy ciąg imprez odbywał się w Kielcach i Połańcu oraz na Podbeskidziu, w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej.

Do organizacji, na wniosek Aleksandra Nawrockiego, Festiwalu twórców wszystkich Festiwali Poezji Słowiańskiej w Londynie włączył się aktywnie Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie pod przewodnictwem Prezesa, Andrzeja Krzeczunowicza. Głównym organizatorem był poeta i założyciel grupy artystycznej KaMPe,  Aleksy Wróbel.  Goście zjechali się z różnych stron Europy, a nawet z Syberii i Brazylii i mieli okazję być w ważnych dla Polaków miejscach, m.in.  w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego oraz  Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, gdzie odbywała  się większość spotkań, zostali także przyjęci przez  Witolda Sobkowa,  Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz konsula,  Tomasza Stachurskiego. Od 22 do 24 listopada odbywały się spotkania, sesje naukowe, wystawy, koncerty poetycko- muzyczne i  prezentacje książek .  Podczas spotkań zaprezentowali się także najmłodsi  uczestnicy Festiwalu: członkowie Awangardy Wileńskiej i londyńska grupa artystyczna KaMPe, działająca przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, która przyznała  nagrody w postaci statuetek twórcom: Apolonii Skakowskiej i Aleksandrowi Sokołowskiemu z Wilna oraz Aleksandrowi Nawrockiemu z Warszawy „za współpracę i wsparcie młodych poetów emigracyjnych”.

Aleksander Nawrocki i Eduard Shvaiko, dyrektor  Centrum Kulturalnego Białorusi..jpg

 Aleksander Nawrocki i Eduard Shvaiko, dyrektor  Centrum Kulturalnego Białorusi.

 Spotkanie w Klubie Księgarza.  Jan Czykwin, Wiktor Stachwiuk, Mira Łuksza..jpg

 Spotkanie w Klubie Księgarza. Od lewej: Jan Czykwin, Wiktor Stachwiuk, Mira Łuksza.

 Londyn – spotkanie poetów z Ambasadorem RP, Witoldem Sobkowem..jpg

Londyn – spotkanie poetów z Ambasadorem RP, Witoldem Sobkowem.

 

 Nagrodzeni statuetkami (od lewej) Aleksander Nawrocki, Apolonia Skakowska i Aleksander Sokołowski..

Nagrodzeni statuetkami (od lewej):Aleksander Nawrocki, Apolonia Skakowska i Aleksander Sokołowski.

 Poeci na wernisażu malarstwa i fotografii w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. W środku pier

Poeci na wernisażu malarstwa i fotografii w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.W środku pierwszego rzędu organizatorzy: Aleksander Nawrocki   i Aleksy Wróbel.

 Darek Bereski - nagroda.JPG

Dariusz Bereski odbiera nagrodę – tytuł „Człowieka Zasłużonego Kulturze Polskiej” oraz statuetkę „Złote Skrzydła”. Wyróżnienie przyznane przez uznaną organizację polonijną "Głos Polskiej Kultury".

 
Podziel się


Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

Strona ta, pełni charakter typowo informacyjny. Wszelkie materiały zawarte tutaj nie są mojego autorstwa, w całości pochodzą z różnych źródeł świata internetu.

Maria Cyranowic...

więcej...

Strona ta, pełni charakter typowo informacyjny. Wszelkie materiały zawarte tutaj nie są mojego autorstwa, w całości pochodzą z różnych źródeł świata internetu.

Maria Cyranowicz

 

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 5998
Wpisy
  • liczba: 61
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl