Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 180 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

DO-TYKANIE

Esencja subtelności, najdalszych - choć najbliższych zarazem asocjacji (czy w duchu wczesnego neosurrealizmu byłaby asocjacjonistką?) oraz autentycznej kobiecości (tu: poetycki oręż w czasach brutalnej inwazji feminizmu), której imię "DO-TYKANIE. TICK-TOUCHING" (tak bowiem brzmi tytuł jej najnowszego zbioru poezji (podkreślam - poezji, nie wierszy, dosyć już producentów wierszy! gdy niedomiar poezji...). Zbiór ukazał się staraniem Wydawnictwa Książkowego IBIS, w wersji dwujęzycznej (przekład Anity i Andrew Fincham, ze znamiennym obrazem Renaty Brzozowskiej na I stronie okładki (poetyka "pulsującego" tańca ) i symbolicznym zdjęciem Autorki na IV stronie okładki). Książka Marleny Zynger została uhonorowana nagrodą Złotego Pióra XIII World Day UNESCO 2013. O jej twórczości (w zwieńczeniu tekstów Marleny zamieszczone są różne wypowiedzi) mówią z atencją i swoistą czułością, m.in. kompozytor Zygmunt Konieczny oraz aktor i poeta Dariusz Bereski). Poezja Marleny Zynger - co widać szczególnie w zbiorze "DO-TYKANIE. TICK-TOUCHING" jest poezją muzyczną, silnie zrytmizowaną, pulsującą najsilniejszymi rejestrami emocji skrywanymi pozornie w nie-dotykalności. I tu - na chwilę, nie jako krytyk, lecz jako tłumacz literatury francuskiej odkryję przez Czytelnikiem pewną tajemnicę: "DO-TYKANIE. TICK-TOUCHING" jest silnie francuskie w duchu i silnie poruszenie duszy wzbudzać moglałaby jego wersja francuskojęzyczna. Niewielu jest współczesnych poetów polskich, którzy podświadomie i tak subtelnie przyjmują poetykę par excellence francuską jako własną.
Wreszcie "DO-TYKANIE. TICK-TOUCHING" to ukojenie dla Czytelniczek, które znużone feministycznymi krzykaczkami (również w literaturze) łakną Piękna w najczystszej postaci - i co niespodziane w świecie brzydoty - w poezji Marleny Zygner je otrzymują. Tytułowe "TICK-TOUCHING" to maestria czułości, "pstroto" - igraszki świateł i neologizmu, "miłość w Warszawskich Łazienkach" - piosenka, która od wielu dni podąża za mną hen, daleko poza Warszawskimi Łazienkami, aż po same Pola Elizejskie. "przedwiosnie" budzi z szarości poranka w Poezję, "tarantella" sama unosi w tan, "niemożliwe - bez niego" to poetyka miniatura dylematów wewnętrznego dziecka (jungowska psychologia głębi tym razem zbędna), "cantata de sal" - celebracja zmysłowości na poły spełnionej, "kuszenie Ewy" - cierpiętnicze nie(do)(s)pełnienie, "korale" - słowa, które leczą i ranią zarazem, "to jedno tango" - powinnam polecić zaprzyjaźnionym warszawskim tangueros, "interpelacja" - rzecz o polityce fascynacji wobec polityki miłości wyidealizowanej - na ile bliskie, na ile odległe..., "płócien manowce" - gdzie nas zaprowadzą, jeśli nie do wnętrza Poezji?, "primaaprilisowy żart" gorzko brzmi, ach gorzko tak! Wreszcie utwór zatytułowany "bezsilność wobec rutyny" - nie daj się bezsilności owej, wszak i pióro złote masz, i kilka par skrzydeł - ciężar i lekkość ich w zależności od (poetyckiej czy codziennej?) okoliczności. Nie sposób w powściągliwej przestrzeni poddać analizie każdy z utworów w najnowszej książce Marleny Zynger zamieszczonych.
Trzeba wejść do ich wnętrza.
Słuchając... "Tango nuevo" Astora Piazzoli.

Podziel się


Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

Strona ta, pełni charakter typowo informacyjny. Wszelkie materiały zawarte tutaj nie są mojego autorstwa, w całości pochodzą z różnych źródeł świata internetu.

Maria Cyranowic...

więcej...

Strona ta, pełni charakter typowo informacyjny. Wszelkie materiały zawarte tutaj nie są mojego autorstwa, w całości pochodzą z różnych źródeł świata internetu.

Maria Cyranowicz

 

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 6081
Wpisy
  • liczba: 61
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl